Daimler Truck Retail Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „DTRP”, „Spółka”) należy do międzynarodowej grupy kapitałowej Daimler Truck (dalej jako: „Grupa Daimler Truck”), będącej wiodącym światowym dostawcą samochodów ciężarowych, autobusów i autokarów oraz jednym z największych na świecie producentów pojazdów użytkowych.
DTRP pełni rolę autoryzowanego dealera samochodów ciężarowych marki Mercedes-Benz, Fuso i Unimog oraz serwisu samochodów ciężarowych, autobusów i autokarów. Spółka zajmuje się sprzedażą samochodów ciężarowych oraz części zamiennych i akcesoriów, a także dodatkowych usług wspierających użytkowanie pojazdów ciężarowych powyżej wskazanych marek. Ponadto, Spółka oferuje usługi serwisu blacharsko-lakierniczego.
DTRP dąży do wzmocnienia podstawowej działalności Spółki, osiągnięcia wzrostu na rynku lokalnym oraz zwiększenia swojej rentowności. W codziennej działalności DTRP koncentruje się na spełnianiu określonych wymagań klientów oraz na rozwijaniu i wdrażaniu ustandaryzowanych procesów zdefiniowanych na szczeblu Grupy Daimler Truck w celu zapewnienia wysokich standardów jakości produktów oraz wsparcia realizacji ogólnej strategii Grupy na szczeblu lokalnym.
Jako członek Grupy Daimler Truck, Spółka zdaje sobie sprawę, że każdy aspekt działalności, w tym podejście do rozliczeń podatkowych, ma wpływ na społeczeństwo. W związku z tym, wdrażane rozwiązania, mające na celu wspieranie codziennej działalności, podejmowane są zgodnie z zasadą „dobrego korporacyjnego obywatela” (ang. good corporate citizen), zgodnie z którą wszelkie działania podejmowane przez Spółkę, mające wpływ na rozliczenia podatkowe, zawsze posiadają ekonomiczne oraz biznesowe uzasadnienie („podatki idą za biznesem”).
W swojej codziennej działalności DTRP dba o aktualizację wiedzy dotyczącej obowiązujących wymogów podatkowych. DTRP utrzymuje także otwarte i przejrzyste relacje z organami podatkowymi.
Nadrzędnym celem polityki podatkowej w Spółce jest zapewnienie skutecznego funkcjonowania narzędzi zarządzania ryzykiem podatkowym nakierowanych przede wszystkim na przestrzeganie prawa podatkowego i innych wymogów mających wpływ na rozliczenia podatkowe.
Mając na uwadze powyższe, w związku z art. 27c ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. 1992 nr 21 poz. 86, z późn. zm., dalej jako: „ustawa o podatku CIT”) Spółka publikuje informację o realizacji strategii podatkowej DTRP za rok podatkowy zakończony 31 grudnia 2023 r.:
1. DTRP w swoich działaniach dążyła do prawidłowego wypełnienia obowiązków wynikających z prawa podatkowego. Obowiązki związane z rozliczeniami podatkowymi Spółka przekazywała do podmiotu powiązanego z Grupy Daimler Truck, tj. Daimler Truck Polska sp. z o.o. [NIP: 5223131109]. Spółka w roku 2023 korzystała, także ze wsparcia podmiotów trzecich, zajmujących się profesjonalnym doradztwem podatkowym w ramach bieżących rozliczeń podatkowych. W celu zminimalizowania błędów wynikających z czynnika ludzkiego, DTRP stosowała systemy i rozwiązania IT wspierające procesy podatkowe służące automatycznemu fakturowaniu sprzedaży.
2. W celu zapewnienia transparentności i prawidłowości dokonywanych płatności, Spółka weryfikowała kontrahentów w oparciu o wykaz informacji o podatnikach VAT oraz wykorzystywała mechanizm podzielonej płatności.
3. DTRP nie podejmowała dobrowolnych form współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej, w szczególności nie zawarła z Szefem Krajowej Administracji Skarbowej umowy o współdziałanie, o której mowa w art. 20s ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. 1997 nr 137 poz. 926 z późn. zm., dalej jako: „Ordynacja podatkowa”), tzw. program monitoringu horyzontalnego, uprzedniego porozumienia cenowego, o którym mowa w dziale III ustawy z dnia 16 października 2019 roku o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych (Dz.U. 2019 poz. 2200 z późn. zm).
4. Spółka terminowo wywiązała się z obowiązków podatkowych.
5. Spółka nie przekazała Szefowi Krajowej Informacji Skarbowej informacji o schematach podatkowych, o których mowa w art. 86a § 1 pkt 10 Ordynacji podatkowej.
6. Spółka zawierała transakcje z podmiotami powiązanymi, w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku CIT, których wartość przekroczyła 5% sumy bilansowej aktywów, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie zatwierdzonego sprawozdania finansowego Spółki za rok 2023, tj.:
Podmiot powiązany |
Rodzaj transakcji |
Kwota (‘000 PLN) |
Daimler Truck Polska sp. z o.o. |
Przychody ze sprzedaży |
26 017 |
Daimler Truck Polska sp. z o.o. |
Zakup materiałów i towarów |
293 624 |
7. Spółka podejmowała oraz planowała następujące działania restrukturyzacyjne, mogące mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych Spółki lub podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku CIT:
a. Z dniem 10 grudnia 2021 r. zakończył się proces rozdzielnia działalności Mercedes-Benz Cars & Vans oraz Daimler Trucks & Buses, mający na celu wydzielenie dwóch przedsiębiorstw o jasno zakreślonych profilach biznesowych (ang. „pure play”), tj. Mercedes-Benz AG oraz Daimler Truck Holding AG, uwalniając w ten sposób pełen potencjał każdej z działalności. Zmiana ta, mająca charakter globalny, skutkowała powstaniem odrębnej grupy kapitałowej Daimler Truck, do której należy Spółka. W 2021 roku rozpoczęto planowanie dalszej reorganizacji działalności w zakresie samochodów osobowych i ciężarowych na szczeblu lokalnym, związanej ze sprzedażą detaliczną pojazdów ciężarowych. W tym celu w dniu 30 czerwca 2022 roku została założona Spółka, której obecnie jedynym udziałowcem jest Daimler Truck Polska sp. z o.o. [NIP: 522-31-31-109].
b. Na mocy umowy sprzedaży Spółka w dniu 01 stycznia 2023 roku nabyła zorganizowane części przedsiębiorstw, odpowiednio od Mercedes-Benz Warszawa [NIP: 527-24-09-651] oraz Mercedes-Benz Sosnowiec [NIP: 522-27-90-666 ], które wówczas należały do Grupy Mercedes-Benz. Przedmiotem działalności nabytych zorganizowanych części przedsiębiorstw była sprzedaż i serwis samochodów ciężarowych marki Mercedes-Benz, Unimog i FUSO oraz serwis autobusów. Nabycie zorganizowanych części przedsiębiorstw wiązało się z rozpoczęciem działalności operacyjnej Spółki z dniem 01 stycznia 2023 roku. Przedmiot działalności gospodarczej Spółki jest tożsamy z przedmiotem działalności nabytych zorganizowanych części przedsiębiorstw.
8. Spółka w roku 2023 złożyła wniosek o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej, w zakresie skutków podatkowych na gruncie ustawy z dnia z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2004 nr 54 poz. 535 z późn. zm., dalej jako: „ustawa o podatku VAT”) w odniesieniu do otrzymywanego przez Spółkę wynagrodzenia tytułem bonusów jakościowych i bonusów ilościowo – jakościowych.
9. Spółka nie składała wniosków o wydanie:
a. ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art. 14 ust. 1 Ordynacji podatkowej,
b. wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a ustawy o podatku VAT,
c. wiążącej informacji akcyzowej, o której mowa w art. 7d ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (Dz.U. 2009 nr 3 poz. 11 z późn. zm.).
10. Spółka nie dokonywała rozliczeń podatkowych na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową wskazanych w aktach wykonawczych wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 ustawy o podatku CIT i na podstawie art. 23v ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350 z późn. zm.) oraz w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanym na podstawie art. 86a ust. 10 Ordynacji podatkowej.
Treść informacji o realizacji Strategii podatkowej za rok podatkowy zakończony w dniu 31 grudnia 2023 roku została zatwierdzona uchwałą Zarządu Daimler Truck Retail Polska sp. z o.o. z dnia 13 listopada 2024 roku.